Dům na bázi dřeva

Tisk

Proč stavět dřevostavby?

Ondřej Zaorálek | Pondělí, 27. červen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

OBR.4Stavby ze dřeva mají minimálně tak dlouhou tradici jako stavby z ostatních stavebních materiálů. O jejich oblíbenosti a tradici svědčí, že v jejich moderní podobě bydlí stovky miliónů lidí v průmyslově nejvyspělejších státech světa – v zemích Severní Ameriky, Skandinávie, západní Evropy (Švýcarska, Německa, Rakouska) i Japonska.

Moderní dřevostavby jsou zde užívány jako plnohodnotný a konkurenceschopný systém nejen pro nejrozšířenější stavbu – rodinný dům, ale i pro další typologické druhy: bytové domy, školské a sportovní stavby, administrativní budovy, ale i stavby pro výrobu a průmysl, sakrální stavby a další odvětví lidské činnosti.

Ekologická nezávadnost

obr._AModerní dřevostavby jsou na rozdíl od jiných stavebních technologií zcela výjimečně šetrné k životnímu prostředí v průběhu celého životního cyklu stavby, tedy od těžby suroviny, jejího zpracování, dopravy na stavbu, zabudování a případné recyklace po dožití stavby v přepočtu na mezinárodně uznávanou konvertibilní měnu – emise skleníkových plynů CO2 a SO2. Této vlastnosti si u nás výjimečně všímají někteří osvícení investoři, developeři, ale je potěšitelné, že také řada drobných individuálních stavebníků. Bohužel se s takovým pochopením jen jednou „za sto let" setkáváme u státního establishmentu.

Mnohostranná pohoda bydlení

OBR._2aPro moderní dřevostavby je typická dokonalá pohoda bydlení a vnitřního klimatu, samozřejmě při zvolení vhodného systému vytápění a větrání, to znamená optimální rozvrstvení teplot v interiéru a vnitřní vlhkosti. Současné konstrukce obvodových stěn na bázi dřeva dosahují při srovnatelné tloušťce ve srovnání se zděnými konstrukcemi podstatně lepších tepelně izolačních vlastností. Subtilní sofistikovaná konstrukce znamená zároveň i úsporu plochy. Pro průměrný rodinný dům to znamená, že na rozdíl od klasické zděné konstrukce získáváme při stejných tepelně technických vlastnostech jeden pokoj navíc.

Více si přečtěte v časopise Dřevo a stavby 1/2009.


Líbil se Vám článek?

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop